מדוע החליט דונאלד טראמפ לתקוף בסוריה?

הלילה עשה דונאלד טראמפ את מה שלא עשה ברק אובמה – ולראשונה מאז החלה מלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה, ביצע הצבא האמריקאי פעולה גלויה נגד משטר אסד. בכדי להבין את המניעים שמאחורי הפעולה המכוננת הזו יש לבחון את האירוע כולה בפרספקטיבה גלובלית רחבה יותר שמוכיחה כי דברים שרואים משם לא רואים מכאן.

במהלך קמפיין הבחירות שלו (בזירה הרפובליקנית והלאומית כאחד) הצטייר דונאלד טראמפ כנשיא בדלן שאף אמר לא פחות מ-18 פעמים שעל ארצות הברית להימנע מהתערבות אקטיבית בסוריה. בנאום ההשבעה שלו הציב טראמפ סדרי עדיפויות ברורים באומרו “אמריקה תחילה” אך מאז עברו הרבה מים בנהר הפוטומק – והפעולה הלילה מוכיחה שאולי לא מדובר בשינוי כיוון דרמטי – אך בהחלט באיתות של ממש שלא מיועד דווקא לאסד – כי אם לפוטין. אבל רגע לפני שאגיע לזה – בואו נחזור כמה שנים אחורה.

ההיסטוריה עוד תשפוט את מורשת מדיניות הפנים של ברק אובמה, אך כבר עכשיו ברור ונהיר הוא שבכל הקשור למדיניות החוץ – שמונה שנות הכהונה של אובמה היו מהפחות מוצלחות של נשיא אמריקאי בעשורים האחרונים. אובמה עצמו אמנם ניסה להצניע את העובדה הזו אך בראיונות הסיכום שקיים רגע לפני שפינה את כסאו, הוא הקדיש לא מעט זמן להרהור עצמי שממנו ברור היה שגם הוא לא שלם עם חלק מהמהלכים שעשה בזירה הגלובלית.

אחת מההחלטות המשמעותיות ביותר שקיבל אובמה התייחסה להתעלמותו המוחלטת מנשיא מצרים א-סיסי שנתפס על ידו כמי שתפס את השלטון בקהיר באופן לא דמוקרטי. קודמו של טראמפ נתן תוקף סימבולי להחלטתו להחרים את השליט המצרי והגדיל לעשות כאשר לא טרח להזמין את א-סיסי לבקר ולו פעם אחת בבית הלבן.  אלא שאובמה שכח שביחסים הבינלאומיים אין וואקום ואת המקום שפינתה וושינגטון תפסו רוסיה ו-ולדימיר פוטין שהידקו את הקשרים עם מצרים והפכו את א-סיסי לאחד מבעלי הברית הקרובים ביותר שלה במזרח התיכון.

מאותת לפוטין, דונאלד טראמפ. צילום: GAGE SKIDMORE - WIKIMEDIA COMMONS

מאותת לפוטין, דונאלד טראמפ. צילום: GAGE SKIDMORE – WIKIMEDIA COMMONS

ובדיוק על הרקע הגיאו-פוליטי הזה יש לבחון את פעולתו של טראמפ בסוריה: ההחלטה לשגר קרוב ל-60 טילי טומהאוק לבסיס חיל האוויר הסורי בחומס מגיעה מספר ימים אחרי ההפצצה הכימית שמיוחסת לאסד, אך לא פחות חשוב מכך, היא גם הגיעה ימים ספורים אחרי הפגישה הביקור הראשון אי-פעם של א-סיסי בוושינגטון.

המסר של טראמפ לאסד ולפוטין הוא ברור – ארצות הברית אמנם לא מתכוונת לגרום להדחתו של הנשיא הסורי (כי האויב המוכר לעד טוב יותר מהאויב הפוטנציאלי החדש), אך בה בעת אין גם בכוונתה לעמוד מנגד בזמן שאסד עושה כל העולה על רוחו. ההפצצה שיצאה לפועל הלילה מבהירה גם לדמשק, אבל בעיקר לקרמלין, כי טראמפ רחוק מלהיות מקבל החלטות נאיבי וכי אין בכוונתו לוותר כל-כך מהר על תפקידה של ארצות הברית כמנהיגת העולם החופשי.

במילים אחרות, המניע שמאחורי ההפצצה הוא כפול: הרצון לסמן גבולות גזרה ברורים לבשאר אסד – ובה בעת להבהיר גם לולדימיר פוטין כי כללי המשחק השתנו וכי הנוכחות הרוסית במזרח התיכון, שהפכה לעובדה מוגמרת בחסות הוואקום של אובמה, לא צפויה להתקבל כמובנת מאליה על ידי הנשיא החדש.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *