נסיכת הגאות והשפל – על המסע הרפובליקני המפרך של קרלי פיורינה

11 מועמדים עמדו על במת הספרייה הנשיאותית של רונאלד רייגן בקליפורניה עם תחילתו של העימות השני בין המועמדים להנהגת המפלגה הרפובליקנית. מארגני הדיבייט הציבו את המועמדים בהתאם למיקומם בסקרי דעת הקהל שקדמו לאירוע – וכך יצא שאת מרכז הבמה תפסו המועמד המוביל דונאלד טראמפ – וסגנו בסקרים – ג’ב בוש, בנו של בוש האב, ואחיו של בוש הבן. מנחי העימות חיפשו את הקרב הישיר בין השניים – וגם קיבלו את מבוקשם פעם אחר פעם.

ואולם, כעבור שלוש שעות של שאלות, תשובות ובעיקר טראמפ מעיק אחד התברר שאת הקפיצה החיובית הגדולה ביותר בדעת הקהל עשתה דווקא קרלי פיורינה, מנכ”לית HP לשעבר והאישה היחידה שמתמודדת על הזכות להיות המועמדת הרפובליקנית בבחירות 2016.

פיורינה, שתקופתה ב-HP (1999-2005) זכורה בעיקר בזכות פיטוריה וביצועיה הכושלים בהנהגת החברה לרבות צניחה של המנייה ב-50%, לא זכתה לעדנה של ממש בעשור האחרון. הביקורות על תפקודה הלקוי כמנכ”לית Hewlett-Packard לא הפסיקו להגיע ושיאה של הקריירה הציבורית שלה בטרם הכריזה על מועמדותה לראשות המפלגה האדומה הייתה במירוץ שניהלה (שלא בהצלחה) על משרת הסנאטורית ממדינת קליפורניה, מירוץ שהוכרע לבסוף לטובתה של המועמדת הדמוקרטית ברברה בוקסר ב-2010. מהבחינה הזו, המירוץ הארצי שבעיצומו נמצאת פלורינה היום הוא בעיקר הזדמנות לשקם את תדמיתה הציבורית – גם אם בפועל היא לא תזכה במועמדות הנכספת.

המועמדת המפתיעה של הרפובליקנים עד כה. קרלי פיורינה. צילום: Gage Skidmore

המועמדת המפתיעה של הרפובליקנים עד כה. קרלי פיורינה. צילום: Gage Skidmore

את רגע השיא שלה בדיבייט שזכה לאחוזי צפייה נאים ברחבי ארצות הברית, חייבת פיורינה כרגיל לדונאלד טראמפ שאינו מצטיין בשמירה על-פיו. בשלב כלשהו נשאל המיליארדר האגוצנטרי על הערה מוקדמת שהשמיע לכאורה בדבר חזותה הלא-אטרקטיבית  של פיורינה – וזו העדיפה דווקא להתעלם מהנושא באלגנטיות ולא להיכנס לעימות חזיתי עם גדול הדמגוגים של הסבב הרפובליקני הנוכחי.

בהמשך הדרך ובכל פעם שהופנתה אליה שאלה, התקבל הרושם כי פיורינה הגיעה לאירוע מוכנה, מצוידת בכל הנתונים הרלוונטיים ובשלל הצעות אופרטיביות לפעולה בתחום הכלכלה, מדיניות החוץ, ההגירה – ועוד. בין היתר הקפידה פיורינה להזכיר גם את קשרי הידידות שלה עם בנימין נתניהו וכן את התמיכה הבלתי מסויגת שלה בישראל אשר הפכה לאישיו מרכזי בבחירות הללו על רקע היחסים המתוחים בין וושינגטון לירושלים.

למרות שפיורינה יכלה להרשות לעצמה לחייך כשעלתה אחרי העימות האחרון למקום השני הכללי בסקרי דעת הקהל בקרב המצביעים הרפובליקנים, הרי שישנם שני גורמים מהותיים שמשחקים לרעתה ומחזקים את התחושה כי מדובר על מומנטום זמני. בראש ובראשונה ראוי לזכור כי היתרון היחסי שאותו מבקשת פיורינה לנצל, הניסיון העסקי הרב שלה בתפקידים בכירים, רחוק מלהיות מבוסס שכן הנתונים היבשים מתקופתה ב-HP לא עושים עמה חסד.

מעבר לכך, כל עוד דונאלד טראמפ נמצא במירוץ הרי שהוא יעשה ככל יכולתו על מנת לנצל את קלף הניסיון העסקי – ועל הדרך ינסה גם להמעיט בערכה של יריבתו. רק לפני מספר ימים לא פספס טראמפ הזדמנות נוספת לעקוץ את פיורינה וטען כי מי שמקשיב לפיורינה מדברת יותר מ-5 נקודות צפוי לסבול מכאב ראש חיצוני.

ואולי, רק אולי, דווקא ההתקפות של טראמפ יועילו לפיורינה ויהפכו מבחינתו לבומרנג שיצליח לסגור את פיו של המועמד שלא מסוגל להפסיק לדבר. גם עצם היותה האישה היחידה בחבורה עשוי לשחק לטובתה במיוחד כאשר מן העבר השני מסתמנת הילרי קלינטון כמועמדת הכמעט וודאית של המחנה הדמוקרטי. דרכה לפסגה לא תהיה קלה אך אם יש מישהי שהוכיחה כי לא כדאי להספידה – זו קרלי פיורינה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *