נקודת מפנה: זה השבוע שעוד יכול להעניק את הניצחון למחנה הציוני

מעצם טבעה כל מערכת בחירות היא מסע מתמשך של אירועים, שינויים ומהלכים פוליטיים שיכולים להשפיע על התוצאה הסופית. בכל מערכת בחירות יש גם אירוע מכונן אחד או יותר – כזה שהשפעתו על תוצאות המדגם ביום הבחירות היא הגדולה ביותר, השבוע חזינו באירוע מכונן שכזה – הסרטון שצולם בבית ראש הממשלה הוא גם זה שיכול להוביל את המחנה הציוני לעמדת ניצחון – ולהפוך דווקא את הרצוג לדייר הבא שיתגורר בו.

על המסך עצמו הוא נמשך 15 דקות בלבד אלא שהשפעתו  של הסרטון אליו נחשפו אזרחי ישראל השבוע גדולה בהרבה מסכום חלקיו משום שמבחינתו של המחנה הציוני הוא עשוי להיות שובר השוויון שאותו הם חיפשו לאורך כל הדרך. מדובר בשובר שוויון פוטנציאלי משום הסרטון הזה נתפס בעיני חלק גדול מהציבור, ואני מניח שגם בעיני חלק לא מבוטל מפעילי ותומכי הליכוד, כניסיון כושל להסיט את תשומת לבו של הציבור מדו”ח המבקר שראה אור בבוקר שלמחרת.

המראה של שרה נתניהו מובילה את מושיק גלאמין מחדר לחדר כשהיא מצביעה על החורים, הכתמים, הלכלוך והדלתות החורקות במעון ראש הממשלה נתפס כניסיון שגוי לייצר אמפתיה אישית כלפי בני הזוג נתניהו כאילו מדובר בבית מוזנח שאינו ראוי למגורים ולא במעון רשמי שעלות תחזוקו מכוסה על ידי משלם המיסים. התזמון השגוי והאופי המבוים לכאורה של חילופי הדברים בין גלאמין לרעייתו של ראש הממשלה גרמו לנזק שקשה להמעיט מערכו.

שרה נתניהו מארחת את מושיק גלאמין. צילום מסך מתוך הסרטון המדובר

שרה נתניהו מארחת את מושיק גלאמין. צילום מסך מתוך הסרטון המדובר

שיאו השלילי של הסרטון בעיניי הגיע דווקא כאשר רעייתו של ראש הממשלה הכניסה את האורח למטבח שהוגדר על-ידו ככזה המאפיין “פנימיה ברומניה של שנות ה-50”. הבעיה היא שאם נשפוט על פי התמונה שפורסמה בעיתון ידיעות אחרונות ובה נראה לכאורה מטבח נוסף המשמש מהעולה בכתבה בפועל את משפחת נתניהו הרי שיש כאן הרבה יותר מבעיה תדמיתית – כי אם מה שייתפס בעיני רבים כניסיון לייצר לכאורה מצג שווא ואחיזת עיניים השקולים להכחשתו הגורפת של הנשיא קלינטון לפיה לא קיים יחסי מין עם מוניקה לוינסקי.

תוסיפו לכך את העובדה שהאסטרטגיה התקשורתית של הליכוד ביום שאחרי פרסום הסרטון התמקדה בלהפיל את האשמה כולה על אב הבית מני נפתלי (ועל פי דיווחים שונים – בניגוד לדעתם של בכירים בליכוד), מהלך שרחוק מלאפיין אדם המבקש להנהיג מדינה המתמודדת עם אתגרים מעט יותר כבדים מנזילה בבית. כל זה עוד לפני שהזכרתי את העובדה שאותו מני נפתלי קיבל השבוע חסינות וסיפר בתמורה למשטרה ככל הנראה את כל הידוע לו על ההתנהלות בין כתלי הבית המסקרן במדינה.

ואם הצרות מבית לא מספיקות הרי שבמחנה הציוני הפיקו לקחים ברגע האחרון והחליטו לשכור את שירותיו של ראובן אדלר אשר הגיע כדי לעשות סדר ולמקצע את המסרים. במקום הבטחות דמגוגיות, ילדותיות וחסרות שחר כדוגמת “אפס קשישים עניים תוך שנה” עובר הקמפיין לפאזה התקפית שתתמקד קודם כל ולפני הכל באיש עצמו – בראש הממשלה – ובהיעדר ההישגים שלו לשיטתם.

הסיכוי של נתניהו להרכיב קואליציה עדיין גדול יותר גם אחרי השבוע הסוער שעבר עליו אבל המטרה העיקרית של הרצוג הופכת על-פי חלק מהסקרים ליותר ויותר ריאלית – פער של שלושה מנדטים לטובתו. הסיבה לכך היא שרק פער שכזה עשוי לשכנע את הנשיא ריבלין להעניק את מנדט ההרכבה להרצוג על אף העובדה שלליכוד יש לכל הפחות על הנייר יותר שותפים פוטנציאליים.

אם וכאשר המחנה הציוני יזכה בבכורה ב-17.03 ובליכוד יתחילו לדבר במושגים של פוסט נתניהו וינסו להבין מה הייתה נקודת המפנה שגרמה למפלה והכריעה את הכף יהיה עליהם לחזור ולהיזכר בשבוע החולף – השבוע שבו ראש הממשלה נדחק לפינה שיהיה לו לא פשוט לצאת ממנה.

הכותב הוא מומחה לניהול קמפיינים ומשברים פוליטיים ברשתות החברתיות – לקבלת ייעוץ, הצעת מחיר או תיאום הופעה בכלי התקשורת – צרו קשר ב-0544886796 או במייל  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *