זמן מורשת: כך ייראו השנתיים האחרונות של ממשל אובמה

את התבוסה הדמוקרטית בבחירות אמצע הקדנציה ניתן היה לצפות בקלות יחסית  וגם הנשיא אובמה שניחן בחושים פוליטיים לא רעים (רק בכל הנוגע למדיניות ופוליטיקת פנים) הבין ככל הנראה לאן נושבת הרוח והתכונן מבעוד מועד. תוצאות הבחירות הפכו את החשש האלקטורלי למציאות וכעת כשוהא יודע שבכל מקרה יעמוד מולו קונגרס לעומתי שינסה לסכל כל יוזמה שלו – מרגיש אובמה משוחרר מבעבר ומתמקד בעיקר בשאלה כיצד תזכור אותו ההיסטוריה. המהלכים שקידם בשבוע האחרון מחזקים את הסברה שבשנתיים שנותרו לו הוא יעסוק בעיקר במורשת שיותיר אחריו ביום שאחרי. ברור שלא יעלה בידיו להשלים את כל המשימות שלו – אך דבר לא ימנע ממנו לנסות.

רפורמת ההגירה – על אפכם ועל חמתכם

האיתות הראשון של אובמה על הרצון להתחיל ולבסס את המורשת שלו הגיע קצת יותר משבועיים אחרי הבחירות עת הכריז בסוף השבוע האחרון על כוונתו לעקוף את הקונגרס ולהשתמש בסמכות שניתנה לו על פי החוקה על מנת לחתום על הצווים הנשיאותיים שיכשירו את מתן מעמד התושבות לכ-5 מיליון מהגרים בלתי חוקיים.

חשוב כמובן לציין שלאורך השנים נרשמה כמות מועטה יחסית של מקרים בהם ביקש הדייר בבית הלבן וראש הרשות המבצעת לעשות שימוש בסמכות הייחודית שניתנה לו מתוקף החוקה – וזאת במטרה להניע ולקדם תהליכים בהסכמה עם הרשות המחוקקת. הנשיא בוש עשה זאת שש פעמים לאורך שמונה שנות כהונתו. הנשיא קלינטון עשה זאת ארבע עשרה פעמים בשתי הקדנציות בהן כיהן ואילו ברק אובמה השתמש בסמכות ה-Executive Privilege פעם אחת בלבד – אך במרביתם המוחלט של המקרים נעשה השימוש בהקשרים בטחוניים בלבד.

חושב על מקומו בהיסטוריה. צילום: פיט סוזה - הבית הלבן. לקוח מפליקר - הועלה על ידי TCY.

חושב על מקומו בהיסטוריה. צילום: פיט סוזה – הבית הלבן. לקוח מפליקר – הועלה על ידי TCY.

פיטוריו של מזכיר ההגנה צ’אק הייגל – (ומינוי עתידי של האישה הראשונה לתפקיד)

 גם ההחלטה לפטר (ואל תטעו, הוא פוטר, לא התפטר) את מזכיר ההגנה צ’אק הייגל היא פועל יוצא של הרצון לבסס את מורשתו. לשם כך היה עליו להיפטר מהרפובליקני היחיד בקבינט ולהתפנות לחיפושו של המחליף – או במקרה הזה – ככל הנראה – מחליפה.

מרבית הדיווחים שמגיעים מהבית הלבן ב-24 השעות אחרונות מצביעים על תת-מזכיר ההגנה מישל פלורנוי בת ה-53 כמי שצפויה להחליף את הייגל ולרשום היסטוריה לאומית ופרטית כאחד מעצם היותה האישה הראשונה שתנהל את הפנטגון. אובמה שרוצה להיזכר כמי שרשם כמה שיותר הישגים תקדימיים במהלך כהונתו ישמח להיות גם זה שייזכר כמי ששבר את אחת מתקרות הזכוכית האיתנות בהיסטוריה האמריקנית. באירופה ניתן למצוא לא מעט מדינות שבהן נשים מכהנות כשרות הגנה ומכאן שכבר לא מדובר בתקדים מעורר השראה – בארצות הברית להבדיל – תקדים שכזה עשוי לסלול את דרכה של הילרי קלינטון לבית הלבן – ואחרי שניצח אותה במירוץ הישיר ביניהם ב-2008, ברור שאובמה יעשה ככל יכולתו על מנת לעזור לה להחליף אותו – ולו רק משום שהוא יעשה הכל כדי למנוע את מעבר השלטון לרפובליקנים.

בעוד פחות משנתיים יערכו בחירות 2016 לנשיאות ומהרגע שהקמפיינים יתחילו לתפוס תאוצה, מרחב התמרון של אובמה לביצוע מהלכים מכוננים ומשני מציאות יקטן עוד יותר. עד אז הוא לא יהסס להתעמת עם הקונגרס היכן שיראה לנכון על מנת לחרוט את שמו בדפי ההיסטוריה. אחד הכיוונים שאליהם פוזל אובמה כעת הוא רפורמה מרחיקת לכת בתחום נשיאת הנשק בארצות הברית. אל לנו להתפלא איפוא אם במהלך השנה הקרובה נשמע על הרעיון הגדול הבא.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *